Mesaj

Meyve - Sebzeler

ETKİNLİK PLANI

OKUL ADI :

TARİH

ÖĞRETMENİN ADI :

YAŞ GRUBU             :

ETKİNLİK  ADI : Meyve - Sebzeler

ETKİNLİK TÜRÜ      : Sanat ve Okuma – Yazmaya haz. Etkinliği (

 

KAZANIM VE GÖSTERGELER

BİLİŞSEL GELİŞİM:
Kazanım1.Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.)
Kazanım2.Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur. (Göstergeleri: Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler. Gerçek durumu inceler.)
Kazanım3.Algıladıklarını hatırlar.(Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.)
DİL GELİŞİMİ:
Kazanım1.Sesleri ayırt eder. (Göstergeleri: Sesin geldiği yönü söyler. Sesin kaynağının ne olduğunu söyler. Verilen sese benzer sesler çıkarır.)
Kazanım 2. Sesini uygun kullanır. (Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken nefesini doğru kullanır. Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu, hızını ve şiddetini ayarlar.)
MOTOR GELİŞİM:
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.  Göstergeleri: Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Nesneleri kopartır/yırtar, sıkar, çeker/gerer, açar/kapar. Malzemelere elleriyle şekil verir.)
MATERYALLER:

  Dosya kağıdı, kağıt havlu, peçete vb.

 SÖZCÜKLER VE KAVRAMLAR:
 Doğru-Yanlış, meyve-sebzeler

ÖĞRENME SÜRECİ
Meyve - Sebzeler

Etkinlik öncesi meyve sebzeler farklı şekillerde kesilerek baskı çalışması için hazırlanır. Çocuklardan üzerini boyadıkları sebze ve meyveleri sıra ile masanın üzerine sererek hazırlanan zeminler üzerine  ( kâğıt, havlu, peçete vb. ) izini çıkarmaları istenir. Daha sonra izleri benzetme çalışması yapılır ve çocuğun benzettiğini düşündüğü şeyin ayrıntılarını çizerek tamamlaması istenir.
Daha sonra meyve-sebzeler ile ilgili çalışma sayfaları dağıtılır. Çalışma sayfasında çocuklardan meyvelerin adlarını söyleyerek boyamaları, sebzelerin adlarını söyleyerek çarpı işareti ile göstermeleri ve boyamaları istenir. Daha sonra meyveler çizgiyle ağaca birleştirilir.
Çocuklara sonbaharda sağlığımızı korumak için neler yapmamız gerektiği sorulur ve resimler incelenir. Çocuklardan doğru davranışların yanlarındaki kutuları sarıya boyamaları, yanlış davranışların üzerine kırmızı kalemle çarpı işareti koymaları istenir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Çocukların istedikleri materyal üzerine baskı yapmaları sağlanır. Okuma yazmaya haz. Çalışması sırasında yapılan sayfalar tek tek kontrol edilir.

DEĞERLENDİRME

Etkinlik bitiminde çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir;
      Meyvelerin isimleri nelerdir?
      Hangi davranışalar doğru?
      Neden bu davranışlar yanlış?
            Sonbaharda hangi meyveleri yeriz?
AİLE KATILIMI

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Oyun hamurlarından meyve şekilleri yapmaları istenebilir.

UYARLAMA

Word Sayfası Olarak İndir
Joomla templates by a4joomla