Mesaj

Kütüphaneler Haftası

ETKİNLİK PLANI

OKUL ADI :

TARİH

ÖĞRETMENİN ADI :

YAŞ GRUBU             :

ETKİNLİK  ADI : Kütüphaneler Haftası

ETKİNLİK TÜRÜ      : Bütünleştirilmiş Gezi-Sanat-Türkçe- Büyük Grup Etkinliği

KAZANIM VE GÖSTERGELER
Bilişsel Alan
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.)
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, büyüklüğünü,
Kazanım 10: Mekânda konumla ilgili yönergeleri uygular. (Göstergeleri: Nesnenin mekândaki konumunu söyler, -Yönergeye uygun olarak nesneyi doğru yere yerleştirir.)
Dil Alanı
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.)
Kazanım 10. Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.)
Kazanım 6: Sözcük dağarcını geliştirir. ( Dinlediklerinde yeni olan sözcükleri fark eder, sözcüklerin anlamlarını sorar. Sözcükleri hatırlar, sözcüklerin anlamını söyler.)
Kazanım 11: Okuma farkındalığı gösterir. ( Çevresinde bulunan yazılı materyaller hakkında konuşur. Yetişkinden kendisine kitap okumasını ister. Okumayı taklit eder. Okumanın günlük yaşamdaki önemini açıklar.)
Kazanım 12: Yazı farkındalığı gösterir. (Göstergeleri: Çevresindeki yazıları gösterir. Gördüğü yazının ne ile ilgili olduğunu tahmin eder. Yazılı materyaldeki noktalama işaretlerini gösterir. Duygu ve düşüncelerini yetişkine yazdırır. Yazının yönünü gösterir. Yazının günlük yaşamdaki nemini açıklar.)
Sosyal Duygusal Alan
Kazanım 6. Günlük yaşam becerileri için gerekli araç ve gereçleri kullanır. (Göstergeleri: Beslenme sırasında uygun araç ve gereçleri kullanır. Beden temizliğiyle ilgili malzemeleri kullanır. Çevre temizliği ile ilgili araç ve gereçleri kullanır.)
MATERYALLER
Hikaye kitabı, boyama sayfaları
SÖZCÜKLER
Kütüphane, kitap
KAVRAMLAR
ÖĞRENME SÜRECİ
Kütüphaneler Haftası
Çocuklara minik fil filo kütüphanede adlı hikaye okunur. Hikayenin ardından kütüphanede uyulması gereken kurallar hakkında sınıfta konuşulur. Kütüphanelerin önemi hakkında konuşulur. Daha sonra kütüphanelerle ilgili boyama çalışmaları yapılır. Ardından Tuşba İlköğretim Okulu Kütüphanesi ne gezi yapılır. Çocuklara kütüphane tanıtılır. Kütüphanede uymamız gereken kurallar hatırlanır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Çocukların kütüphaneyi ve bazı kitapları incelemelerine fırsat verilmelidir.
DEĞERLENDİRME

  • Kütüphanede nasıl davranmalıyız?
  • Kütüphaneyi gezmek hoşunuza gitti mi?
  • Boyama sayfasında neleri boyadık?
  • Minik fil filo kütüphanede ne hatası yaptı?

AİLE KATILIMI
Kütüphanelerin önemi hakkında velilerin çocuklarıyla konuşmaları istenir.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Çocuklarla kütüphanede kitap okunabilir.
UYARLAMA

Word Sayfası Olarak İndir
Joomla templates by a4joomla